(Ne)zaujal vás tento blog? Dejte mi vědět do komentářů ...

Sense and Sensibility - jak to bylo dál? 1.díl

18. března 2007 v 15:23 | Asperia |  Povídky
"Já nevím, paní Jenningsová, je to od vás moc hezké, to jistě… ale… Marianne se sotva trochu zotavila…," namítla paní Dashwoodová nejistě. O dceru měla starost, byl zázrak, že se z toho zápalu plic tak rychle uzdravila. I doktora překvapilo, že vůbec přežila. Paní Dashwoodová si ovšem dobře všimla, jak moc se Marianne změnila. Zvážněla a přestala se radovat ze svých dřívějších zálib. Zlhostejněla. Ztratila to svoje nadšení, zaujetí. Zklamání ji spálilo…
"Potřebuje se trochu rozptýlit. Vzala bych s sebou Marianne a taky Margaret, ta ještě v Londýně nebyla. Mohla bych malou představit nějakým svým přátelům, co mají děti v jejím věku…," naléhala podnikavá paní Jenningsová. "Margaret by určitě chtěla jet. A taky pan Ferrars a slečna Dashwoodová by to jistě ocenili…" Margaret totiž byla těm dvěma ustavičně v patách a to není nic pro snoubence…
"Nevím, jestli Marianne… jestli by chtěla." Ano, dřív by tolik chtěla, bydlí tam přece on… ale dnes už nebylo jisté, že by do Londýna chtěla, že by vůbec někam chtěla cestovat… Marianne byla jiná. Lhostejná.
"Ale no tak, šest týdnů, pár bálů… určitě se jí to zalíbí. Postupně. A malá ji taky zabaví… Uvidíte, že za chvíli si ani nevzpomene..."
Bály. Na Mariannině posledním bálu se to všechno stalo. Bude se jí vůbec chtít jít tancovat?
"Já… Snad má paní Jenningsová pravdu," uznala Ellinor. "Marianne se to začne líbit, nejdřív asi bude hodně otravná, mami, ale ono se to zlepší. Aspoň by se to mohlo zkusit, když ti to paní Jenningsová nabízí..."
"Tak vidíte, paní Dashwoodová, i slečna Dashwoodová souhlasí," usmívala se paní Jenningsová.
Marianne tu s nimi nebyla, konspirovaly jenom ony tři a potom také lady Middletonová, která se však dosud do hovoru nezapojila, až teď se uvolila tchyni podpořit.
"Opravdu, paní Dashwoodová," zaševelila paní domu, "maminka vám radí dobře, slečně Marianne další pobyt v Londýně jenom prospěje... Ještě trochu čaje, Ellinor?"
"Děkuji, už ne... Hlavně… mám jenom strach, aby ho tam někde nepotkala. Tady to nehrozí, ale v Londýně…"
"Vyhledávat ho jistě nebude," pravila lady Middletonová přísně, "ale pokud ho náhodou potká, tak to musí nějak vydržet. Nemůže se před ním schovávat. To by bylo pod JEJÍ důstojnost." Lady Middletonová se v tom, co je a není pod důstojnost mladých dam, perfektně vyznala.
"Jistěže, já ho zvát nebudu a náš okruh známých se dost liší, nebojte se, slečno Dashwoodová," uklidňovala Ellinor paní Jenningsová, kterou vyhlídka na další návštěvu Dashwoodových v jejím londýnském domě neobyčejně nadchla. Ellinor věděla proč. Paní Jenningsová má jediný koníček, kterému se věnuje tělem i duší. Dohazovačství. A Marianne je stále nezasnoubená, takže je to úžasná příležitost. Brzy bude paní Jenningsová dohazovat nápadníky i jejich Margaret. Snad s větším úspěchem než u Marianne…
Paní Jenningsová se nedala odbýt, a tak nakonec dámy Dashwoodovy souhlasily, že Marianne s tou milou nabídkou obeznámí.
"A ještě… potom jsem pozvaná ke Greshamovým," informovala je spokojeně paní Jenningsová, "do Yorkshiru, na tři týdny, jedu tam hned z Londýna, to bych s sebou vaše slečny taky vzala, jsem už domluvena s Grace, že jim pošle pozvání, kdyby snad chtěly přijet."
"Ale to nejde, ani je neznáme, paní Jenningsová," ozvala se Ellinor.
"To přece nevadí, je to tak dobrá rodina… a mají holčičku v Margaretině věku, no tak, mohli by ji zase někdy pozvat, je to výborná konexe…," přemlouvala hosty paní Jenningsová. "A bude to zase změna prostředí, to Marianne udělá dobře, a Margaret, bude tak nadšená... může se tam zase pořádně učit jezdit na koni…" Co se odstěhovaly, neměly dost příležitostí. Paní Dashwoodová nechtěla nechat dcery zneužívat pohostinnosti svých příbuzných Middletonových a tak si moc nezajezdily.
"Paní Jenningsová, ale… doufám, že se mohu spolehnout, že na naši Marianne dohlédnete, nerada bych, aby znovu… víte? Sama jet nemůžu, musím tu být s Ellinor."
"Ale… proč vlastně ne?" zeptala se lady Middletonová. "Ellinor může bydlet u nás a všechno bude v pořádku, že Ellinor? No samozřejmě že může, pan Ferrars přece může zrovna tak chodit k nám… A vy byste klidně mohla jet taky, paní Dashwoodová, maminka bude ráda, že?"
"No jistěže. To je nápad, zlato," pochválila matka lady Middletonovou.
"A až se vrátíte, začne se pomalu chystat svatba, to už bude konec srpna a potom v září, přesně podle plánu…," usmívala se lady Middletonová a Ellinor se hrozně začervenala.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Která ze zde uvedených povídek se vám nejvíc líbila?

Sense and Sensibility 54.9% (45)
Minulé životy 17.1% (14)
Boisguilbert 6.1% (5)
Tajemný klient 6.1% (5)
Kamarádky 9.8% (8)
Dorfolk 6.1% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama