(Ne)zaujal vás tento blog? Dejte mi vědět do komentářů ...

Tajemný klient 1.díl

18. března 2007 v 17:15 | Asperia |  Povídky
Bylo klidné sobotní odpoledne, pouze z ulice občas zadrnčel kočár, chvíle, kdy si obyvatelé jednoho domu v Baker Street mohli i se svými hosty vychutnat svůj čaj. "Děkuji, paní Hudsonová," Sherlock Holmes převzal z rukou své bytné modrou obálku, kterou mu u ní zanechal poslíček. Otevřel ji a hvízdl. Uznale.
"To je ten šek od lorda Part…?" zarazil se jeho společník.
"Watsone," zaúpěl velký detektiv. "Buďte přece trochu diskrétní."
"No, no, já přece vím, že je to od…"
"Ale Ireno," byla přítomná dáma pokárána svým manželem.
"Skutečně, pane Holmesi… přeháníte to … tady všichni víme, od koho jsou ty peníze, ta aféra jeho … chm schovanky byla v Timesech a že se v tom angažujete…Mimochodem, ještě jste mi nikdy nevyprávěl, kdo byl váš nejštědřejší klient."
"To vám ani vyprávět nebudu."
"Ale ne, vy mi nerozumíte. Nemusíte ho jmenovat ani mi povídat, kolik vám zaplatil, jenom naznačte, trošičku, co vám to udělá … o jaký … druh případu, druh klienta šlo, strašně mě to zajímá… Nějaký panovník? Skandál v královské rodině na kontinentě? Nebo dokonce tady…? Nebo snad nějaká špionážní aféra?" Paní Nortonová byla nejenom inteligentní, ale též nesmírně zvědavá. "Hlavně mi nevykládejte, že to byl ten mizera Vilík, ehm Jeho Veličenstvo, drahoušku," opravila se rychle, když zaregistrovala znechucený pohled svého žárlivého manžela, "toho skrblíka dobře znám..."
"Ne," usmál se Sherlock Holmes. "Můj zdaleka nejštědřejší klient… hm … neměl žádnou přímou souvislost s královskou rodinou, v jeho případu nevystupovali žádní špioni. Ale … všechno to bylo … zaplatil si moje služby kvůli jedné dámě… z lásky."
"Budete mi to vyprávět? Ne dnes … Jednou." Ano, tohle ji zajímalo. A Holmesovy úspěchy ji fascinovaly, byť byla jedním z mála lidí, na něž byl Holmesův důvtip krátký.
"Jednou možná, ale bez uvádění jakýchkoli jmen, paní Nortonová …"
Dáma si zklamaně povzdechla.
"… ani nebudete věřit, jakou částku byl ten gentleman ochoten zaplatit za pár dní mých služeb," neodpustil si Holmes, aby se už teď nepochlubil.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Která ze zde uvedených povídek se vám nejvíc líbila?

Sense and Sensibility 54.9% (45)
Minulé životy 17.1% (14)
Boisguilbert 6.1% (5)
Tajemný klient 6.1% (5)
Kamarádky 9.8% (8)
Dorfolk 6.1% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama