(Ne)zaujal vás tento blog? Dejte mi vědět do komentářů ...

Boisguilbert 4.díl

22. dubna 2007 v 22:13 | Asperia |  Povídky
"Davide, večer … budu jíst s anglickým vyslancem, s vyslancem krále Jana a s vyslancovým doprovodem. A ty přijdeš také, i s paní Rebekou, ty i ona jeho řeč ovládáte, tak chci, abys poslouchal, co si mezi sebou povídají."
"Ano, pane."
Byl panovníkovým poradcem … získal si jeho důvěru, vylíčil mu, jak žil předtím. Nejvíc k jeho pozici přispěla jeho Rebeka, pro panovníkovu rodinu nepostradatelná lékařka. Ale i jeho si emír snad cenil, jeho zkušenosti a jeho vojenské umění … byl v Granadě nevýslovně spokojen, měli s Rebekou tři děti a se svým tchánem Izákem, teď jedním nejbohatších španělských bankéřů, se postupně spřátelili. Snad Izáka s jeho zetěm usmířila ta vnoučata.
Za ty roky mu Rebeka předala skutečně hodně ze svých znalostí a on tolik studoval, to hlavně v emírově knihovně, která mu byla kdykoli přístupná, chtěl, aby na něj byla Rebeka pyšná. Naučil se dokonale arabsky a řecky, u arabštiny stavěl na svých znalostech, které kdysi nabyl na křížové výpravě, v řečtině musel začít od abecedy, neznal z ní nic, než přišel do Granady. A ve svém novém náboženství našel zalíbení, přesně tak, jak jeho žena předvídala.
Emír ho jednou přesvědčoval, ať přestoupí k islámu, to mu teprve v muslimském světě otevře možnosti, ale on svému pánovi vysvětlil, že židovská víra je mu na to příliš drahá, je to Rebečina víra a od její víry on nesmí odpadnout, byla by to zrada i na jeho nejmilovanější bytosti. Jeho poslední zradou byla zrada templářského řádu a žádné další se nedopustí. Přece nemůže konvertovat ke třetímu náboženství. Možnosti se mu přesto neuzavřely, panovník mu jeho víru nikdy nevyčítal, nikdy mu v Granadě nebyla na překážku.
Byl už sice v cizině celá léta a do vlasti se nikdy nevrátí, nicméně po Anglii, Francii a Palestině mu Granada připadala jako ráj na zemi. Na doby, kdy pro boha lásky zabíjel všechny, kteří nepatřili ke křesťanům, nechtěl ani pomyslet.
***
Emírovi poddaní pár (nejvýznamnějších) dvořanů, jejich ženy a členů emírovy rodiny už byli u stolu, když vyslanec a další dva normanští páni dorazili. Hrdě se nesoucí vyslanec se představil … baron Maurice de Bracy. Takže se vrátil do Anglie, jenom co bylo po Richardovi. A král ho vyslal na cesty po cizích dvorech, snad se ho nechtěl zbavit?
Doufal, že ho de Bracy nepozná, neměl chuť vzpomínat a nechtěl, aby se v Anglii dověděli, že ještě žije. Templáři i princ Jan se mstít umějí … a nenávidí jeho i Rebeku, mají dlouhé prsty … Ti tři si přivedli tlumočníka, italského mnicha, proto emír o jeho tlumočnické služby nemá zájem, zato o špionáž, usmíval se v duchu, kdo už by tušil, že by jeden ze stolovníků, židovský ministr arabského knížete ovládal normanštinu …
Emíra si oblíbil, byl to konečně jeho první rozumný vládce, Richard se honil za palestinskými chimérami, Jan byl bezpáteřný darebák, a v řádu na jedné straně fanatici a na druhé pokrytci a kariéristi … škoda mluvit … ale tady, hospodářství vzkvétá, a co teprve vědy a umění, je mír, neupalují se tu kacíři … byl rád, že zakotvil právě v Granadě … a po boku má Rebeku, takže není co řešit …
Byl představen jako David z Granady, nejmilejší panovníkův ministr. A teprve po něm ti ostatní. Jeho žena měla závoj (byl rád, že ho nosí často, zbytečně mu ji okukují, hrozně na ni žárlil, i když v hloubi duše tušil, že jí by nevěra byla odporná) a moc toho u stolu nenamluvila, přestože emírova choť ji vyznamenávala přede všemi, to bylo úsměvů a pobízení do jídla, to je těmi mastmi na pleť a voňavkami, se kterými, vlastními to výrobky, Rebeka obchoduje, je to prý ještě výnosnější než medicína. Zázračnou kosmetikou dostala marnivé dámy z panovnické rodiny definitivně na svou stranu.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Která ze zde uvedených povídek se vám nejvíc líbila?

Sense and Sensibility 54.9% (45)
Minulé životy 17.1% (14)
Boisguilbert 6.1% (5)
Tajemný klient 6.1% (5)
Kamarádky 9.8% (8)
Dorfolk 6.1% (5)

Komentáře

1 Awellyn Awellyn | E-mail | 16. března 2008 v 16:28 | Reagovat

bezva:)) moc se mi to líbí a baví mě to!

2 asperia asperia | 16. března 2008 v 18:46 | Reagovat

goood

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama